Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pohár Ivana Haška Lipence – 1. místo

5. 6. 2010

ObrazekČást našeho mančaftu se zúčastnila skvěle obsazeného turnaje v Lipencích. Akce se pořádala k příležitosti 20. výročí účasti Československa na MS v Itálii 1990. Její součástí byl vedle hlavního zápasu celé fotbalové soboty – totiž exhibičního utkání „Háša“ týmu a „Sigi“ týmu – turnaj přípravek ročníku 2002. Turnaje se zúčastnily týmy Sparty, Polabanu Nymburk, domácího Sokola Lipence (r.2001), Dukly, Bohemians 1905 a All Stars McDonalds střední Čechy. Právě pro posledně jmenované družstvo jsme měli tu čest dodat celkem 8 fotbalistů našeho týmu. Za pozvání děkujeme především Jindrovi Slunečkovi ze ZŠ Jiráskova.

Za hvězdy McDonalds nastoupili Dan Dědič, Standa Sadílek, Filip Rydval, Lukáš Říha, Filip Černý, Radek Provazník, Ondra Svoboda a Martin Walter. Náš výběr jsme měli možnost doplnit o další vynikající posily. Z Vlašimi přijeli Vašek Skiba, Adam Toula a Martin Vrba, ze Slavie pozdější nejlepší hráč turnaje Dan Žížala, z Chocerad Luboš Tusjak, přímo z McDonaldu Lukáš Janalík a jako benjamínek a největší mediální hvězda Jirka Šmicer. Mužstva byla rozdělena do dvou tříčlenných kvalifikačních skupin, ze kterých první dvě postupovala do semifinále a třetí se utkala o konečné 5. a 6. místo. Čekal nás tedy úkol dostat jednoho z dvojice Dukla a Bohemians 1905 pod nás.

McDonalds – Dukla Praha 2:0

V prvním zápasu jsme nastoupili proti známému soupeři. Utkání bylo velmi vyrovnané, Dukla jako obvykle velmi dobře kombinovala a převážně benešovská sedmička (Sadílek, Rydval – Říha, Černý, Skiba – Svoboda, Walter) si moc šancí směrem dopředu nevytvořila. Zato druhá hvězdná sedma pod vedením Dana Žížaly (Provazník, Toula – Tusjak, Žížala, Janalík – Šmicer, Vrba) dukláky přitlačila a v podstatě stanovila výsledek zápasu. Jednu branku dal právě Dan, druhou přidal na svůj věk vynikající Šmíca. Vůbec nebylo znát, že je o rok mladší. Další gól už nepadl a nám se podařil základní úkol porazit aspoň jednoho ze soupeřů.

McDonalds – Bohemians 1905 0:2

Do zápasu s Bohemkou jsme museli nastoupit hned po předchozím mači bez možnosti velkého oddychu. Sparta se totiž zdržela pražských ulicích, tak jsme vyšli vstříc pořadateli s prohozením zápasů. Začala „Danova“ sedma a na hřišti byl vidět neúprosný boj proti fyzicky výborně disponovaným klokanům. Druhá sedmička ale na výkon první nedokázala navázat a po standardních situacích jsme dvakrát inkasovali. Zápas nám tedy přinesl prohru, nicméně postup nebyl ještě ztracen. V posledním zápase skupiny nám Bohemka pomohla a vítězstvím nad Duklou stanovila pořadí Bohemians, McDonalds, Dukla. Ve druhé skupině si celkem suverénně vedla Sparta, která za sebou nechala Nymburk a Lipence. Čekalo nás semifinále a v něm soupeř z nejtěžších – právě pražská Sparta.

McDonalds – AC Sparta Praha 1:1, pokutové kopy 3:2

V utkání se silnou Spartou jsme sice dostali nejrychlejší branku turnaje hned v první minutě, ale dokázali jsme kontrovat po přímáku za faul na Martina Vrbu. Šanci na finále vykřesal neudržitelný Dan Žížala. Sparťani trochu znervózněli a jejich hra poněkud ztratila na přesnosti. Sparta se sice snažila strhnout vítězství na svou stranu, ale jejich hra nebyla tak efektivní jako ve skupině a nám se podařilo ubránit cennou remízu. O prvním finalistovi musely rozhodnout penalty. A na ty si naši šutéři i Dan Dědič tradičně věří! V sérii tří kopů napnuli síť postupně Dan Žížala, Filip Rydval a Ondra Svoboda, na druhé straně soupeř třetí penaltu napálil do perfektně postavené pravé Danovy tyče a tým našeho živého maskota Ronalda mohl předvést výbuch radosti – byli jsme ve finále a čekal nás souboj o zlato!

Druhé semifinále potvrdilo kvalitu naší kvalifikační skupiny – Bohemka si poradila celkem bez potíží s Nymburkem s výsledkem 3:0. Nám se tak naskytla možnost odvety za porážku ve skupině.

V zápase o 5. místo uspěl domácí Sokol, když poslal Duklu na poslední místo. Dukla ale hrála skutečně pěkný fotbal s mnoha kombinačními akcemi, ale nebylo jí gólově přáno. V zápase o bronzovou příčku uspěla dle předpokladů Sparta, když opět porazila Nymburk.

McDonalds – Bohemians 1905 0:0, pokutové kopy 4:2

Ze zápasů z poslední doby máme klokanům co oplácet, protože se nám proti jejich výborně organizované obraně nedaří. Neskórovali jsme ze hry ani tentokrát, ale podařilo se nám udržet nulu i na našem kontě. Diváci měli možnost vidět tvrdé souboje po celém hřišti a oběma týmům později složil poklonu i sám Ivan Hašek, když ocenil tempo finálového zápasu po náročném celodenním programu. Žádnému z týmů se ale nepodařilo za 20 minut překvapit soupeřovu defenzívu a vyvrcholení celého turnaje dospělo k infarktovému závěru opět v podání pokutových kopů. Znovu jsme začínali kopat my – jmenovitě Dan Žížala a nemýlil se. Bohemka vyrovnala. Dalším naším střelcem byl Filip Rydval a opět nás posunul ke zlatu. Zvláště když klokani nedali. Vedení měl potvrdit Ondra Svoboda, ale poslal svoji nepovedenou střelu mimo branku. Bohemka pak srovnala na 2:2. Finálový rozstřel měl na rozdíl od semifinále 5 kapitol. Další – úspěšnou – si pan rozhodčí zapsal po střele Adama Touly. Následovala další chyba Bohemky (Dan měl opravdu výborně seštelované tyče) a mečbol měl na své noze Standa Sadílek. Prudkou střelou k tyči nedal brankáři šanci a odstartoval tak ohromnou radost a vznik valné hromady, protože cesta k obřímu zlatému poháru byla vyhrazena pro náš barevný „Mekáčovský“ tým.

ObrazekSice tento neoddiskutovatelný úspěch nepatří pouze nám, protože minimálně z poloviny patři i klukům mimo SK Benešov, nicméně když se nepochválíme sami, udělá to za nás málokdo J (i když dnes se pochvala dostavila z vícero stran, jak už bylo řečeno, i z míst fotbalově nejvyšších J) Chtěl bych ještě moc a moc poděkovat i nebenešovským klukům, stejně jako jejich doprovodu za řad rodičů, protože jsme Benešovu udělali všichni dohromady opět velmi dobrou reklamu.

Kluci si užili za celý den dosyta jak fotbalu, tak i dalších atrakcí, včetně sluníčka. Nabírali síly a něco skutečně fotbalového měli možnost okouknout i při zmíněné exhibici internacionálů. Počítám, že se nám už těžko poštěstí vidět na jednom trávníku tolik českých a slovenských fotbalových hvězd jako dnes.

Malý komentář na serveru iDNES.cz.

Pořad České televize Vzpomínka na Itálii se záběry z Lipenců (semtam se tam kluci mihli) je k vidění zde. ČT dokument vysílala v úterý 8.6. na ČT4.

 

Náhledy fotografií ze složky Pohár Ivana Haška

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

aaaaa

(addddddd, 6. 6. 2010 8:14)

ste dobryyy