Jdi na obsah Jdi na menu
 


Osm statečných v Braníku

22. 8. 2009

V sobotu jsme odehráli první turnaj v nové sezóně. Opět to byla po čtvrteční Slávii ostrá a těžká zkouška, protože turnaj byl vypsán pro ročník 2001 a mladší. Proti silnějším a narostlým klukům jsme se hlavně směrem dopředu špatně prosazovali. Velkým dílem se na tom podepsal i fakt, že celý turnaj jsme museli odehrát bez jediného hráče na střídání. Nicméně zúčastněná osmička si v 7 utkáních nepřipsala žádný vážný debakl a prokázala ohromnou kondici, statečnost v osobních soubojích a znát bylo i zvýšené nasazení proti kvalitním soupeřům. Čistých „nula dvojek“ bylo na turnaji poskrovnu – kromě Benešova už jen Dukla a zřejmě červená a bílá Sparta.

Nechci popisovat podrobně všechny zápasy ve skupině. Shodou okolností se jich většina odehrávala téměř jako přes kopírák – první minuta branka do naší sítě, cca pátá minuta druhá branka a zbývajících deset minut vyrovnaný souboj. Bohužel se nám ve skupině nepodařilo skórovat, ač větší či menší příležitosti jsme měli. Největší spálil Ondra v utkání s Braníkem, když za stavu 0:1 zahodil penaltu a ještě spálil dvě velmi slibné šance při téměř samostatných únicích. Kluci to měli ovšem směrem dopředu velmi těžké.

Dan v brance chytal až na jedno zaváhání v utkání s Viktorkou Žižkov bezchybně, naopak zachránil několikrát svoji branku před vyššími příděly. Standa s Filipem v obraně se soustředili po většinu času na defenzivu a jejich jindy rychlé a překvapivé úniky po křídlech byly tentokrát jen velmi, velmi sporadické. Pár branek padlo i po jejich chybách a nedorozuměních. Holt protihráči byli rychlí a silní a kluci někdy pozapomněli, že na zpracování a přihrávku nemají tolik času jako jindy. Hodně se ukázala i další věc, a to, že musí daleko lépe spolupracovat s Danem. Zaznamenali jsme příliš ztracených míčů a museli jsme odvracet mnoho zbytečných rohových kopů, což nás stálo spousty sil, které jsme mohli využít jinak. Záloha nebyla bohužel v nejsilnějším složení, ale i tak Lukáš, Dominik a Michal dělali, co mohli. Kluci opět spíše bořili snažení soupeřů než by vytvořili něco konstruktivního dopředu, ale ač dostali párkrát „nakopáno“, dřeli až do posledních minut. Martin s Ondrou v útoku si museli chodit pro balóny hodně zpátky, takže jim leckdy chyběly síly pro tvrdší zakončení. I tak se ale neztratili a v posledním zápase o umístění se podíleli na obou gólech.

Viktoria Žižkov – SK Benešov 3:0 (branky 1., 3., 14. minuta)

Nešťastný vstup do turnaje - než jsme se po ránu rozkoukali, na kterou branku hrajeme, prohrávali jsme 0:2. Poté jsme zabrali, znesnadnili soupeři život, ale šance nebyly.

SK Benešov – FC Hradec Králové 0:3 (1., 6., 11.)

Zápas se silným Hradcem měl podobný průběh. Opět nám soupeř moc nedovolil a my se po většinu utkání bránili.

Dukla Praha – SK Benešov 0:0

Známý soupeř stejné věkové kategorie znamenal urputnou vyrovnanou bitvu bez vítěze. Na obou stranách byly dvě velké šance, ovšem brankáři se vyznamenali a utkání skončilo bez branek. U Dukly a jejích výsledků bych se pro srovnání zastavil. Sledovali jsme její výsledky, protože bylo tak nějak jasné, že budeme s ní bojovat o předposlední a poslední post ve skupině. Po očku jsme tedy hodnotili její výsledky a i když Dukla dokázala vstřelit dvě branky, dostala jich téměř dvakrát tolik, co Benešov a při rovnosti bodů a vzájemné remíze jsme ji tedy v porovnání brankového rozdílu předstihli. Dukla totiž dostala např. od Hradce 7 branek, od Sparty a od Opavy po 6.

SK Benešov – Sparta červená 0:2 (1., 5.)

Jeden z našich lepších zápasů. Bohužel opět v páté minutě 0:2, ale poté jsme zvedli hlavy a moc nechybělo, abychom to Spartě trošku znesnadnili. Bylo znát, že proti stejně starým klukům dokážeme hrát daleko lépe. Jednu branku jsme si určitě zasloužili vstřelit J

SFC Opava – SK Benešov 2:0 (1., 4.)

Jeden z kandidátů na postup do semifinále nás opět v úvodu přehrál. Toto utkání nám opět příliš nevyšlo, po mírném zablýsknutí na lepší časy se Spartou jsme toho opět moc nepředvedli.

SK Benešov – ABC Braník 0:4 (2., 10., 11., 13.)

Z naší strany opět lepší zápas, i když to tak z pohledu konečného výsledku nevypadá. Braník byl posílen řadou navrátilců ze Sparty a na jeho hře to bylo znát. První minutu jsme přežili, ovšem jen za cenu (opět zbytečného) rohu, po kterém se Filip trochu zapomněl a pomáhal Danovi u brankové tyče rukama J Penalta ve druhé minutě – 0:1. Poté ovšem kluci neuvěřitelně přidali na aktivitě a Braník se musel o další vývoj v zápase obávat. Ondra byl ve 4. minutě po sólu faulován v pokutovém území, ovšem s penaltou naložil zbrkle a k vyrovnání nedošlo. Poté přišly ještě další šance – opět Ondra měl gól na kopačkách, ale nezadařilo se. Ta nula na kontě našich vstřelených branek vypadá hrozivě, ale oba naši útočníci to měli ve všech zápasech obtížné. Záloha vypomáhala spíše obráncům a dopředu se hrnul víceméně jen Dominik. Musí se ale ještě naučit, že se stejně rychle musí vracet zpět. Braník pak utkání rozhodl v samém závěru, kdy přidal tři branky a unavení modrožlutí už nestíhali. Tři poslední zápasy byly v rychlejším sledu a začalo se podepisovat enormní zatížení.

V sedmičlenné skupině jsme tak obsadili s jedním bodem a se skóre 0:14 šesté místo a utekli jsme tak před bojem o úplně poslední místo v celém turnaji. V naší skupině bezkonkurenčně zaválel Hradec Králové (16 bodů, skóre 14:0), do semifinále ho doprovodila červená Sparta (12 bodů, 14:8). Na dalších místech byla třetí Opava (11 bodů, 12:3), čtvrtý Braník (10 bodů, 13:7), pátý Žižkov (8 bodů, 9:7), šestý Benešov a sedmá Dukla (1 bod, 2:25).

Ve druhé skupině byl suverénní pozdější celkový vítěz FK Náchod (16 bodů, 18:0), semifinále ještě hrála Sparta 2001 (13 bodů, 16:4). Třetí byla Souš, čtvrtá Sparta bílá, páté byly Měcholupy, šestý – náš soupeř v boji o 11. konečné místo – FC Zenit Čáslav (5 bodů, skóre 6:17) a poslední Tempo Praha.

SK Benešov – FC Zenit Čáslav 2:0 (8. Svoboda, 12. Říha)

Naše „finálové“ utkání o 11. a 12. místo přineslo tvrdý souboj, který kluky na obou stranách jistě bolel. Mnozí již toho měli za celý den plný kecky a např. takový dobře mířený Filipův odkop přímo do nosu soupeřova nejlepšího hráče (č. 10) také udělal svoje. Za výkon v tomto zápase si naši kluci ovšem zaslouží poklonu a smekám klobouk, že ještě v sobě dokázali vyhrabat zbytky sil a s Čáslaví si poradit. Soupeř měl opět ve svém středu narostlé fotbalisty, ovšem na druhé straně, zdálo se mi, že má poněkud slabšího gólmana. Tento faktor možná přispěl k naší první radosti na turnaji. Čáslav totiž těžko dostávala míč od své branky a brankář neměl tak kvalitní výkopy jako třeba Dan. Navíc čáslavští, ač jich bylo téměř dvakrát tolik co našich, působili na mě unavenějším dojmem než benešovští. Po jednom z rohů, kdy se právě čáslavští zvolna vraceli ke své brance, se Standa rychle přesunul z pozice levého beka na pravé křídlo, rozehrál po zemi roh na okraj vápna přesně na volného Ondřeje a ten si už věděl rady. V polovině posledního zápasu si tak konečně kluci mohli zakřičet „gól“. Čáslav nebyla až tak úplně bezzubá a obrana musela být stále ve střehu. Také Dan musel přesvědčit, že je lepší než jeho protějšek. Vše se podařilo a gólovou pojistku přidal ve 12. minutě Lukáš Říha z levé strany po Ondrově zatažení po pravém křídle a Martinově výborném přiťuknutí na Lukášovu silnou levačku.

Konečné pořadí:

1.       FK Náchod

2.       FC Hradec Králové

3.       Sparta Praha 2001

4.       Sparta Praha červená

5.       SFC Opava

6.       SIAD Souš

7.       ABC Braník

8.       Sparta Praha bílá

9.       Viktoria Žižkov / SK Horní Měcholupy

10.   SK Horní Měcholupy / Viktoria Žižkov

11.   SK Benešov

12.   FC Zenit Čáslav

13.   FC Tempo Praha

14.   Dukla Praha

Konec dobrý, všechno dobré, říká se. Dobrý byl výkon zúčastněných kluků. Řečeno školním termínem, určitě v jistých fázích i více než dobrý. Co mě ovšem hodně mrzí, a to to píšu už s časovým odstupem, jsou některé omluvy a „omluvy“. Nechci to řešit takto přes internet, ale určitě si o tom po prázdninách musíme v širším kolektivu popovídat a říci si, kdo ten fotbal chce hrát a kdo ne (a tím mám na mysli jak kluky, tak i rodiče). Byl jsem doslova unešený z účasti a hlavně atmosféry v Kondraci, ale teď po Braníku (já vím, Braník je pro nás asi začarovaný) jsem s tou náladou zas trošku na druhé straně… Chápu, že to neděláme kvůli náladě mé či kohokoliv jiného, nicméně fotbal hraje vždycky tým a to mi v sobotu při pohledu na těch 8 osamělých kluků nepřipadalo…

 

Náhledy fotografií ze složky ABC Braník

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Turnaj Braník

(Filip Rydval st., 1. 9. 2009 14:08)

Davide, pokud by byl Váš Filip nekopa, tak je mi jeho účast úplně ukradená. Jelikož hraje středního záložníka a jde mu to, tak mě a Pavla se Standou každá jeho neúčast mrzí. Konkrétně na Braník jsme s ním počítali a opravdu byla tvoje omluva ráno před odjezdem nepříjemným překvapením. K tomu jeho účast na hokeji a to už opravdu zamrzí. Co se týká Fildových účastí, tak některé turnaje v zimním období také kvůli hokeji vynechal, ale to je již zbytečné řešit. V žádném případě bych nechtěl, abys bral cokoliv osobně, jak jsem již napsal, tak mě, Standovi a Pavlovi jde pouze o to, abychom poskytli klukům z r.2002 to nejlepší a dopomohli jim k co nejlepším výsledkům. A k tomu samozřejmě chceme co největší podporu od rodičů. Zdraví Filip R.

Re:

(David Černý, 30. 8. 2009 18:02)

Nemohu nereagovat na komentář Filipa Rydvala. Neúčast Filipa na turnaji v Braníku jsem omluvil, byť uznávám, že jsem tak měl učinit s větším předstihem. Současně jsem omluvil jeho neúčast na všech akcích 2002ek do konce srpna kvůli dovolené, ze které jsme se dnes vrátili. Důvodů, proč jsme neodjeli na turnaj do Braníku bylo více a hokejový turnaj v Milevsku byl pouze jedním z nich, nikoli však tím rozhodujícím. Vzhledem k tomu, že se turnaje nezúčastnilo více kluků, mi není zřejmé, proč jsme pranýřováni právě my. Když zapátrám v paměti, nezúčastnil se Filip pouze 1 z 26 utkání Minicupu, a to na podzim kvůli nemoci, a dále závěrečného turnaje, protože byl v té době na škole v přírodě. Proto opravdu netuším, proč jsme vyzýváni k přehodnocení našeho jednání a proč kritika směřuje právě vůči nám.

SK BN 2002

(Filip Rydval, 24. 8. 2009 14:14)

Chtěl bych se připojit ke Standově poznámce v závěru článku. Je potřeba, aby si rodiče i hráči uvědomili, že nás tři (Standu, Pavla a mě) stojí starost o tým 2002 spoustu času, energie, ale i hodně peněz z vlastní kapsy. Když tento fakt pominu, tak ale nemohu prominout, že se někdo omluví v den odjezdu na turnaj s tím, že odjíždí na dovolenou a jede hrát hokej za HC BN do Milevska. Je to velice trapné vůči trenérům a hlavně a to mě nejvíc štve - nefér vůči klukům z týmu, ktří díky takovému jednání a přístupu mají místo radosti ze hry zkažený den i tu radost z fotbalu, pro kterou to vše děláme. Nebylo to poprvé, tak bych u Černých poprosil o přehodnocení takového jednání. Jak jsem napsal, je to nefér hlavně vůči těm klukům.